PETRA

Bugün gitmek isteyip gidemediğimiz yerlerden biri olan Petra Antik Kenti’nden bahsedeceğim. Kent  Ürdün’ün Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasındaki yerleşimde bulunuyor. 7 Temmuz 2007’de Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilmiştir. Kentin kayalıkları turuncu, kırmızı, pembe ve sarının her tonunu güneşin ışıkları ile birlikte görülebildiği için ”Gül Şehri” olarak da anılmasına sebep olmuş. Petra kelimesi de aynı zamanda ”büyük kaya” manasına geliyormuş, e görsellere baktığımızda da isminin hakkını dolu dolu veren bir yer olmuş gibi gözüküyor şelaleye suuçtu ismi koymak gibi üzerinde çok düşünülmüşe benziyor.

Petra Mağaraları


Şehir uzun yıllar Nebatiller’ başkentlik yapmış. Krallık yaptıkları ticaretler ve elde ettikleri büyük gelirler ile kayaları oyarak ihtişamlı ve görkemli şehir inşa etmişler, inşaasının 500 yıl sürdüğü araştırmalar sonucu elde edilmiş ki oymalarına ve ortaya çıkardıkları bu sanata baktığımızda zamanın şartları için bu kadar sürmesine şaşırmamalı. Acaba şimdi olan teknolojimizle yeniden böyle bir şey yapmaya çalışmak ne kadar zaman alır ve bize aynı duyguları yaşatabilir mi? Böyle bir şeye bence de gerek yok zaten bir Petra da hali hazırda var.

Kent Nebatiller’in işgale uğraması ve şiddetli depremler görmüş böylece unutulmasına ve uzun yıllar bulunamamasına sebep olmuş. John Bruckharat tarafından söylentiler vasıtasıyla yeniden araştırılmaya başlanmış ve ortaya çıkmıştır.

El-Hazne

Gelelim Petra’nın en önemli eserlerinden olan ve gidip görülmeye değebileceğini düşündüğüm El Hazne’ye. 39 m yükseklikte 25 m genişlikte olan bir mozole yani bir anıt mezarıymış kendisi. Senelerce oyarak ortaya çıkan ön cephesinde, tanrısal figürler, hayvansal figürler bulunuyor. Yunan, Pagan, Mısır imparatorluğu mimari esinlenmeleri ile El Hazne ortaya çıkmış. İçerisinde hazine barındırdığı söyleniyor. Yer altına doğru ilerleyen bölümlerinin olduğu keşfedilmiş ve içerisinde mezarların olduğu tespiti yapılmış. Fakat günümüzde bu görkemli eserin içerisine girmek tamamiyle yasaklanmış.
Tabiki de El Hazne’nin yanı sıra Petra şehri Amfitiyatro, Ad-Deir Manastırı, Kraliyet Mezarları da barındırıyormuş. Petra’nın büyüklüğünü düşünecek olursak burasını istediğimiz bir şekilde gezmek için muhtemelen en az 1-2 güne ihtiyacımız olacak gibi.
Son olarak söylentiler arasında Petra’nın Müslümanlar için ilk kıble olduğu iddiası bulunmaktadır.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s