EL HAMRA SARAYI

889 yılında İspanya’nın Granada kentinde bulunan Saray Endülüs Emeviler’i tarafından ilk olarak kale amacıyla kurulmuş olup Muhammed Nasr sayesinde günümüz haline gelmiştir.
El-Hamra Arapça kökenlidir ve anlamı Kızıl Saray manasına gelmektedir. Bu ismi inşatta kullanılan kilin kızıla çalan renginden almaktadır ve sarayın dıştan görünüşüne sıra dışı bir karakter vermektedir.


Mağribi mimarisi paradigması olarak, görkemli bir şekilde kentin üzerinden kendini gösterir. Hristiyanların eline geçtikten sonra Katolik kültürü ve sanatı yansıtan etkiler görülmeye başlanmıştır. Heybetli bir gözetleme kulesi de dahil olmak üzere sayısız karakteristik narin sütunlar, süslü pencereler, çarpıcı fayans işleri, ayrıntılı alçı duvarlar ve büyüleyici çeşmelerle karmaşık bir mimari ihtişam dünyasını çevreler.
İlk olarak askeri bir alan olarak tasarlansa da zaman içerisinde ihtişamlı bir saraya dönüşmüştür. Sarayın çatı, kubbe ve kemerleri ahşaptan yapılmıştır.
Birbiri ile bağlantılı sayısız odalar ve salonları bunlara açılan geniş avluları, rahatlatan ve huzur veren yeşil alanları, fıskiyeli havuzları, akar çeşmeleri ve pek çok bahçeden ibarettir.


Dünyada ortaçağ döneminden kalan tek büyük İslami saray kompleksi olma özeliğini taşıyan yapı aynı zamanda Avrupa’nın İslami eserler arasında en önemli mimari eser olarak kabul edilmektedir ve UNESCO Dünya Mirasları Listesine eklenmiştir.
İslam mimarisini kolayca okuyabileceğimiz bir yapı da olmaktadır. İnsan ve hayvan motif süslemeleri yerine bitki motifleri tekrarlamalarla oluşan geometrik desenler yoğun olarak oluşturulmuştur. Su havuzları ve yolları ile insan ruhunu rahatlatmakla beraber verdiği serinlik hissi de aynı zamanda sarayın insan üzerinde bıraktığın diğer etkilerden biri olarak sayılabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s