KATİL DOĞAR MISINIZ?KATİL OLUR MUSUNUZ ?

Şiddet… Kadına şiddet, aile içi şiddet, sokak hayvanlarına şiddet çocuğa şiddet… Hem fiziksel hem psikolojik şiddet… 

Bu kelime son yıllarda en çok duyduğumuz kelimeler arasında. Barındırdığımız ve toplum içerisinde paylaşabileceğimiz birçok güzel duygular varken yeryüzünde en üst zekâ seviyesine sahip canlı türü olan insanlar neden bu yıkıcı duyguyu seçer uzun süredir aklımda olan en büyük soru işareti. Aklımıza gelen ilk nedenler elbette ki çevresel etmenler, eğitim ve yetiştirilme kalitesi, ebeveynlik stilleri ama son yıllarda yapılan araştırmalara göre biyolojik, genetik ve nörofizyolojik faktörlerde bireyin şiddete eğiliminde önemli ölçülerde rol oynamaktadır. Bu etmenler biz daha anne karnında iken oluşmaya başlar. Şiddet davranışı beyinde korpus kallosum denilen bölgede bulunan lezyonlarla ilişkilidir. Annenin hamilelik sırasında sigara veya alkol kullanması direk olarak bu bölgeye zarar vermektedir

Genetik faktörün şiddetteki rolünü anlamaya yönelik en önemli gelişmelerinden birisi ise İsveç’teki Karolinska Enstitüsü’ndeki bilim insanların, 895 Finlandiyalı mahkum üzerinde yaptıkları genetik incelemedir. Bu incelemeler sonucu araştırmacılar aşırı şiddet içerikli suç işleme olasılığını arttıran 2 gen tespit etmiştir. Bu genlerden birisi HTR2B adlı gendir bu gende meydana gelen mutasyonlar, şiddeti yönelimi arttırmaktadır. Araştırmaya göre bu gendeki mutasyon oranı mahkumlarda, sıradan insanlara kıyasla üç kat daha fazla bulunmaktadır.

Özellikle bu son çalışmadan yola çıkarak geleceği şekillendirebilecek CRISPR yöntemi ile belki de şiddetin genetik faktörlerini ortadan kaldırabilmeyi düşünmek bile mutluluk verici.

Şiddet ve genetik ilişkisini anlatan POPULAR SCIENCE TÜRKİYE’ den güzel bir yazıyı da buraya bırakıyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s