KONGRE KÜTÜPHANESİ

Kongre Kütüphanesi Amerika’nın Washington eyaletinde 24 Nisan 1800 yılında ABD Kongresi tarafından inşa edilmiştir. Kitap ve raf sayısı bakımından dünyanın en büyük kütüphanesi olma özelliği taşımakla beraber en eski federal kültür kurumlarından biri olması kütüphaneyi dünyadaki en önemli kültür yapılarından biri haline getirmektedir.

Yapıya girdiğinizde yüzyıllık merdivenler arasından yüzlerce değil milyonlarca kitap ile baş başa kalarak bambaşka bir dünyaya geçiyorsunuz adeta. Nicolas Cage’in Büyük Hazine filmini seyrettiyseniz kütüphane gezisi sizin için başka bir anlam kazanacaktır.

Yıllık 2 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlaması kütüphaneyi önemli ziyaretçi yeri haline de getiriyor. İtalyan Rönesans mimarisinin etkileri ile yapılmış olan kütüphanenin giriş bölümü sizi eşsiz mermer süslemeler, heykeller, çeşitli alegorik figürler ve klasik mitoloji referansları içeren duvar resimleri ile bezenmiş ve birçok mozaikle süslenmiş bir halde bizleri karşılıyor. Ülkelerin kendi değerlerini yansıtan objelere de kütüphane de yer vermişlerdir.

167 milyondan fazla materyal bünyesinde bulundurun kütüphaneye her gün yeni kitapların da geliyor olmasından dolayı yapı yeterli gelmemektedir. Bunun sonucu olarak 3 farklı binaya bölünmüştür. Bu yapılar Thomas Jefferson Binası, John Adams Binası, James Madison Binası olarak adlandırılır. 1812 yılında iç savaş tüm koleksiyonların kaybedilmesine sebep olmuştur. Thomas Jefferson 6.487 kitap bağışında bulunarak kaybedilen koleksiyonun yeniden başlamasına ve kütüphanenin günümüz halini almasında büyük bir katkı olmuştur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s