MUHTEŞEM OPERA BİNASI PALAİS GARNİER

Garnier Opera Binası Fransa’nın başkenti olan Paris’te yapının temelinde bulunan göl nedeniyle yapımı 13 yıl sürmüş ve 1875 yılında mimarı Charles Garnier tarafından inşa edilmiştir. Fransa’nın en ünlü tarihi opera binası olma özelliği gösteren ve Neobarok mimari üslubuna sahip olan yapı da hem iç mekan hem de dış cephe düzenlemelerinde istemediğiniz kadar ağır süslemelerle, heykelleriyle, freskleriyle, sütunlarıyla ve hepsinin bir araya gelerek ortaya çıkan görkemli görüntüsüyle adeta bir sanat eseri olan bu yer adeta bir sanat eseridir.

Paris’in ulusal opera binası olan yapı 1989 yılında inşa edilen Modern Opera de Paris Bastilla’nın ana opera salonu olarak hizmet vermekteydi şu an ise bale gösterileri ve sanata meraklı ziyaretçilere ev sahipliği yapmaktadır. Büyük sahnede bulunan ve seyircilerin altında oturduğu avizenin 6 tondan fazla ağırlığa sahip olduğu söylenmektedir. Avizenin ağırlığından bile yapının ne kadar ihtişamlı olduğunu düşünebiliriz.

Yapı da yoğun süslemeler bulunması belki gözümüzü yoracak olabilir fakat ruhumuza hitap ettiğinden kimsenin şüphesi olmamalıdır. Geometrisinin anlaşılması zor olan yapının kolay dolaşımına vurgu yapmak isteyen Garnier büyük ön giriş basamaklarından uzun orta lobiden ve düşük loş koridorlardan oluşan yapıda her yol yeni bir olay ve sosyal etkileşim fırsatı sunduğunu söylemiştir. Mitolojik tanrılardan dramatik heykellere ve cennetsel sahnelerin bu olaylara katılması ile insanda insana etkileşimde fantaziye ilham verdiğini savunur.

Bir opera binası, müze, kütüphane barındıran yapı mimari bir harikadır. 1923’ten beri tarihi eser olarak listelenmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s