Türkiye’nin Gezilecek Bazı Doğal Güzellikleri

Pamukkale

Pamukkale Türkiye’nin Denizli ilinde Menderes Nehri vadisinde bulunan doğal bir oluşumdur. Kireç taşı türü olan traverten jeotermal bölgelerde suyun vermiş sıcaklık ile sutaşırların oluştuğu bölgelerde CaCO3 eriyerek bu suya karışır, içerisinde erimiş mineralleri barındıran su yüzeyden çıkarken yavaşça soğur. Soğuma sırasında CaCO3 ince katmanlar halinde soğuyarak çökelir ve sonucunda hepimizi büyüleyen görüntüler, travertenler ortaya çıkar.

Damlataş Mağarası

Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunan mağara 1948 yılında liman inşaatı için kullanacakları taş için ocak açılması sonucu keşfedilmiştir. Turizme açılan ilk mağara olarak bilinir. Havasında olan özelliği sayesinde astım hastalarına iyi geldiği söylenir.

Tuz Gölü

Konya, Aksaray ve Ankara sınırları içerisinde bulunan göl Türkiye’nin Van Gölü’nden sonra ikinci dünyanın en tuzlu 2. gölü olma özelliği taşımaktadır. Göl 1. derece doğal sit alanı olarak resmiyete geçirilmiştir. Aynı zamanda farklı canlılar tarafından da oldukça zengindir. Öyle ki 85 farklı kuş türü, 4 tanesi endemik 129 böcek türü, 15 memeli ve 38 endemik bitki türü bulunmaktadır.

Karain Mağarası

Karain Mağarası Antalya’nın Yağca Köyü’nde bulunan Türkiye’nin en büyük doğal mağaralarından biri olma özelliği taşımaktadır. Doğal karstik oluşumlar sonucu ortaya çıkan mağara 1946 yılında keşfedilmiştir. İçerisinde yapılan kazılar sonucunda 500.000 yıl öncesine kadar yerleşim yeri olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Türkiye’nin içinde insan yaşamış en büyük doğal mağarası olma özelliği taşımaktadır.

Zeliha 3438, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Yedigöller

Bolu il sınırları içerisinde yer alan Yedigöller Milli Park Büyük Göl, Serin Göl, Derin Göl, Nazlı Göl, Küçük Göl, İnce Göl ve Sazlı Göl olarak adlandırılan 7 adet heyelan gölü barındırmaktadır. Büyük Göl 15 m derinliği ile en derin göl olmaktadır. 236 adet bitki türüne ev sahipliği yapan yer aynı zamanda 100’ün üzerinde de kuş türü barındırmaktadır. Ülkemizde de ilk alabalık üretme tesisleri de burada kurulmuştur.

Tortum Şelalesi

Erzurum’un Tortum ilçesinde bulunan Tortum Şelalesi 1700’lü yıllarda bir heyelan sonucunda Tortum Çayı önünü kapatmasıyla oluşmuştur. Şelalenin suları 48 m yükseklikten dökülmektedir. Dünya üzerinde bulunan şelaleler arasında büyüklük bakımından 3. sırada yer almaktadır.

Kapadokya

Nevşehir, Niğde, Aksaray Kayseri ve Kırşehir etrafında oluşan bir bölge olan Kapadokya Farsça da ”Güzel Atlar Ülkesi” anlamı taşır. Bu adı almasının sebebi ise eski zamanlarda atların burada sergileniyor olmasıdır. 1985 yılından beri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde olduğu bilinmektedir. Bölge Erciyes, Hasan Dağı ve Güllü Dağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılması ile ortaya çıkmıştır. Tarihi Paleolitik döneme kadar uzandığı bilinmektedir. Tek mimari malzemesi olan taş bölgenin volkanik yapısı nedeniyle ilk çıktığında yumuşaklığı kolay işlenebilir olmasını sağlamaktadır. Böylece yöreye özgü taş işçiliğinin de gelişmesini sağlamıştır. Aynı zamanda hava ile temas eden bu taşlar sertleşerek çok dayanıklı bir yapı haline gelmiştir.

Photo by Shvets Anna on Pexels.com

Peribacaları

Kapadokya bölgesinde bulunan Peribacaları yağmur, rüzgar ve sel sularının vadi yamaçlarından inerek tüflerden oluşan yapıları aşındırması ile ortaya çıkmıştır. Ürgüp dolaylarında şapkalı Peribacaları konik gövdeli olup tepe kısımlarında kaya blokları bulunmaktadır. Şapka kısımları araziye göre daha sert olmaktadır. Bu şekilde yapıda olması daha yumuşak olan gövdenin korunmasını sağlamaktadır.

Ihlara Vadisi

Kapadokya bölgesinde Aksaray’a 40 km uzaklıkta olan vadi dünyanın en büyük kanyonları arasında yer alır. Hasan Dağı’ndan püsküren lavların arkasından çöken alanda Melendiz Çayı’nın ilerlemesi ve aşındırması ile ortaya çıkmıştır. Kanyonun yüksekliği 150 metreyi bulmaktadır. Akarsu menderesler çizerek akmasıyla nedeniyle gerçek uzaklık 18km’yi bulmaktadır. Melendiz bölgesinin eski sakinlerine ”Peristremma” yani ” dönerek akan suyun halkı” denir.

Zelve Vadisi

Kapadokya bölgesinde Aktepe’nin dik yamaçlarına kurulan Zelve ve Zelve Ören Yeri peribacalarının en yoğun olduğu yerdir. 9. ve 13. yüzyılda Hristiyanların önemli yerleşim yerleri olan Zelve Kapadokya’nın en uzun süre kullanılmış yeri olarak bilinir. Bünyesinde birçok kilise ve mağara barındırdığı görülmektedir.

Kapadokya da 200’e yakın yeraltı şehri olduğu düşünülmektedir. Fakat bunlardan yalnızca 36 tanesini bilinmektedir.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kapadokya bölgesinde Nevşehir’e 20 kilometre uzaklıkta bulunan Kaymaklı Yeraltı Şehri 8 katlı olup Hititler döneminde yapıldığı düşünülmektedir. Yerin 20 metre altı olan şehirde zamanında saldırılardan ve akınlardan korunmayı sağlamak amacıyla yapılmıştır. Sadece 4 katı ziyarete açılan şehrin içerisinde odalar, şarap depoları, su mahzenleri, mutfak ve erzak depoları havalandırma bacaları, su kuyuları, kilise bulunur. Kaymaklı Yeraltı Şehri yaklaşık 5.000 kişiye ev sahipliği yaptığı tahmin edilmektedir.

Gaziemir village underground city at Cappadocia

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Kapadokya bölgesinde Nevşehir- Niğde yolu üzerinde bulunan yer, Kapadokya’nın en derin ve en geniş yeraltı şehri olmaktadır. 8 katlı olarak inşa edilen şehrin 11-13 katlı olduğu tahmin edilmektedir. Derinkuyu diğer yeraltı şehirlerinden ayrı olarak misyonerlik okulu, günah çıkartma yeri ve vaftiz havuzu bulundurmaktadır. İççinde barındırdığı yaklaşık 10km’lik yolun Kaymaklı Yeraltı Şehri’ne bağlandığı tahmin edilmektedir. Şehrin içinde II. yüzyılda Roma zulmünden kaçarak Kapadokya’ya gelen il Hristiyanların yaşadığı biliniyor.

Devrent Vadisi

Kapadokya’nın Avanos bölgesinde yer alan Devrent Hayal Vadisi Kapadokya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Derin çukur, uçurum anlamına gelen bu yer de Hasan Dağı ve Erciyes Dağı’nın püskürttüğü lavların zamanla doğal etkenler sayesinde ortaya çıkan peribacaları bulunmakla beraber aynı zaman insanların hayal güçlerini zorlayacak hayvan figürleri ve pek çok figüre kadar kaya oluşumları bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s