YÜKSEK YAPILAR

Şehir arazi değer artışı, ekonomik büyümeler, büyük şirketlerin gücünü simgeleyen anıtsal yapılar yapma ihtiyacı, günümüzde şehirleşmelerde ki olan artış yüksek yapıların yapılması sebepleri arasında gösterilebilir. Aynı zamanda büyük şirketler için iletişim ve koordinasyonun daha kolay sağlanması amacıyla tüm birimleri tek bir binada birleştirmek istemeleri ile ortaya çıktı. İlk yangına dayanaklı demir-çerçeve gökdelen 1885 yılında Home Insurance binası olarak kabul edilir.

Yüksek yapıların temelleri ve inşaat yöntemleri az katlı binalara göre farklılık göstermektedir. Yine analiz ve tasarımlarında özel yöntemler kullanılarak oluşturulurlar. Bunun sebebi, çoğu yönetmeliğin az katlı binalara yönelik hazırlanmasından kaynaklanır. Günümüzde yüksek binaları farklı teknoloji, ve ekolojik yenilikler, farklı yöntemleri ve farklı fikirleri bir araya getirerek karmaşık yapılar yapılmaktadır. Ülkemizde ise depremselliğin yüksek olduğu bölgelerde 70 m’den daha yüksek yapılar yüksek yapı olarak kabul edilmektedir.

Dünyanın En Yüksek Binaları

1. Cidde Kulesi

Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde inşası devam edilen gökdelen projesidir. Dünyada 1 km yüksekliği olması planlanan ilk bina olma özelliğini taşır. 2026 yılında projenin inşaatı tamamlanması beklenmektedir.

2.Burc Halife

İnşası tamamlanan dünyanın en yüksek binası olma özelliği taşıyan proje Dubai’de yapılmıştır. 2010 yılında proje yapımı tamamlanmıştır. 828m’lik yapının 160 katı bulunmaktadır.

3. Şanghay Kulesi

Çin’in Şanghay şehrinde yer almaktadır. 632 m uzunluğunda olan bina 127 katlıdır. İnşası tamamlanan binalar arasında dünyanın en yüksek 2. binası olma özelliği taşımaktadır.

4.Ebrac el-Beyt

Mekke Suudi Arabistan’da bulunan bina 601 m yüksekliği ile Suudi Arabistan’ın en yüksek binası olma özelliği taşımaktadır. Ofis, otel perakende alanları konferans merkezi ve lüks alışveriş merkezi bulunmaktadır.

5. Ping’An Uluslarası Finans Merkezi

Çin’in en yüksek 2. binası Dünya’nın inşa edilmiş en yüksek 4. binası olma özelliği taşımaktadır. 599 m olan bina 2017 yılında tamamlanmıştır.

6. Goldin Finance 117

Çin’in Tianjin kentinde yapımı halen devam eden projenin 597 m uzunluğunda olması beklenmektedir. Ofis, otel ve gözlemevi olarak kullanılması beklenen proje 2008 yılında başlanmıştır. İnşaatı iki kez durdurulan projenin 2021 yılında tamamlanıp hizmete açılması beklenmektedir.

7.Lotte World Tower

Güney Kore’nin Seul kentinde bulunan bina 2017 yılında tamamlanmış 554,5 m yüksekliğindedir. Böylece Güney Kore’nin en yüksek binası olma özelliği taşımaktadır.

8. Özgürlük Kulesi

New York’un en yüksek binası olma özelliği taşıyan proje 541 m yüksekliğindedir. 105 katlı olan bina 2013 yılında tamamlanmıştır.

9.Guangzhou CTF Finance Center

Çin’in Guangzhou kentinde bulunan proje 530 m uzunluğunda olup Çin’in en yüksek 3. binasıdır. Proje 2016 yılında tamamlanıp hizmete açılmıştır.

10. Tianjin CTF Finans Merkezi

Çin’in Tianjin kentinde bulunan proje 2013 yılında inşası başlanıp 2019 yılında tamamlanmıştır. 97 katlı olan proje 530 m yüksekliğindedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s