SÜRDÜRÜLEBİLİR PROJELER

 

SolarLeaf

Dünyanın ilk biyoreaktif cephesi olan SOLAR LEAF, alg biyokütlesi ve güneş termal ısısından yenilenebilir enerji üretiyor. Proje Strategic Science Consult of Germany, Colt İnternational ve Arup mühendisleri tarafından geliştirilmiştir.

Cephenin çalışma sistemine bakacak olursak eğer, cephe tarafından üretilen biyokütle ve ısı, kapalı bir döngü sistemi ile binanın enerji yönetim merkezine taşınıyor, burada biyokütle yüzdürme ve ısı bir ısı eşanjörü ile toplanıyor. Sistem, bina ile tamamen entegreli olarak çalıştığı için fotobiyoreaktörlerden (PBR’ler) gelen aşırı ısı, sıcak su sağlamak veya binayı ısıtmak için kullanılabilir veya daha sonra kullanabilmek için depolanabilir.

SolarLeaf Cephe Sistemi
Kaliforniya Bilimler Akademisi
© Tom Fox, SWA Group

ABD’nin Golden Gate Park’ında bulunan proje 1989 yılında olan depremde hasar gören yapı 2005 yılında yeniden inşası başlanmış ve 2008 yılında inşası tamamlanarak hizmete açılmıştır.

Akademinin dikkat çeken ilk yeri çatısı olmaktadır. Çatının formu ve tüm tasarımı müzenin etrafında bulunan Golden Park ile bütünlük sağlayacak şekilde geliştirilmiştir. Yapını çatısında bulunan 1.7 milyonluk bitkiyle doğal bir topografyayı andırıyor.

Çatısında bulunan 1.7 milyon Kaliforniya yerli bitkisi kullanılmıştır. Çatının tasarımı yapılırken doğal ışık girmesine ve temiz havanın içeride dolaşabilmesine olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Yeşil çatı aynı zamanda bina için ısı yalıtımı da sağlamaktadır. Çatı yaklaşık 7,5 m³’lük yağmur suyunun ziyan olmaması için zemin katında bu suyun yaklaşık %70’ini tutarak tekrar sulanması için kullanılır duruma getiriyor. Yine projede gri su kullanma sistemleri de bulunmaktadır. Projenin yapımında kullanılan malzemeler geri dönüştürülebilir malzemeler olarak özellikle seçilmiştir. Proje bu sayede LEED platin sertifikası almıştır.

MASDAR CITY

Abu Dabi çölünde yapım aşamasında olan bu Masdar City projesi dünyanın ilk sürdürülebilir şehri olmaktadır. 2006 yılında başlatılan proje 2016 yılında bitmesi düşünülmüş fakat proje bazı ekonomik durumlardan dolayı 2025 yılına ertelenmiştir. Şehir halka turistlere, girişimcilere, öğrencilere, iş liderlerine açıktır ve burada insanları sürdürülebilir bir yaşama teşvik etmektedir.

Rüzgar Türbini ve Konut Yapıları
PRT

Şehir oluşturulurken tüm analizleri yapılmış ve bina verimliliği, sokaklara girecek doğal ve temiz hava, doğal ışığın verimli kullanılması gibi durumlar için en uygun yerleşim sistemi grid sistem olarak belirlenmiştir. Geleneksel Arap konut yerleşimlerinden de yaralanarak konutlarını kendi kültürlerinden bağımsız olmamakla birlikte modern bir şekilde tasarlamışlardır. Şehir de yapılar için yerel malzemeler kullanılmıştır. 220 bin metrekare üzerine güneş panel tesisi kurularak şehrin tüm enerji ihtiyacı karşılanması amaçlanmış böylece Ortadoğu ve Afrika’nın en büyük güneş fotovoltaik sistemi ünvanını kazanmıştır.

Ortadoğu’da kullanılan rüzgar türbini sistemi yine şehirde kullanılmış ve yapılan simülasyonlar sonucunda sokaklarda ki sıcaklığın düşürülmesi sağlanmıştır. Karbon ayak izini azaltmak Masdar City için özel sürücüsüz navigasyon sistemi ile kontrol edilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Binalara otomatik sensörler yerleştirilerek elektrik ve su tüketiminde tasarruf sağlamak amaçlanmıştır. Yine şehirde sürdürülebilir ve geri dönüştürülebilir pek çok AR-GE girişimleri yapılmıştır.

Findhorn Eko Köyü

Findhorn Eko Köyü 1980’lerin başında başlayan çalışmalar ile İskoçya’da bulunan bir mimari topluluk projesi olmuştur. Yakın zamanda çalışmalar yapılmış ve bu çalışmalara bakılarak dünyada şimdiye kadar ölçülen en düşük karbon ayak izine sahip oldukları ortaya çıkmıştır.

Site de binalar için geri dönüştürülmüş yalıtım malzemeleri kullanılmıştır. Toksik boyalar, ahşap koruyucular, toksik yapıştırıcılar kullanılmadan üretilen kaplama malzemeleri içerir. Nefes alan duvar sistemleri, düşük enerjili ampuller, yerel kaynaklı malzemeler de dahil olmak üzere kullanılan çok çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Binaların ısınması için pasif güneş ısıtma sistemine yönelik tasarım özellikleri içerir. Sıcak sularını güneş panelleri ile karşılamaktadırlar. Sürdürülebilir yöntemlerle hasat edilen odunu ısıtma sağlamak için kullanmaktadırlar. Ekolojik olarak tasarlanmış atık su arıtma tesisleri bulunan köyde arıtma sistemleri çeşitli bakteriler, algler, çok sayıda bitki, ağaç türü , salyangoz ve bazı diğer canlılardan yararlanmaktadırlar. Aynı zamanda yerleşimde rüzgar türbinlerinin bulunması da tüketecekleri enerjilerinin karşılanmasını sağlamaktadır. Yerel organik gıda üretimi yapmakla beraber köye özel eko paraları da mevcuttur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s