SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Sürdürülebilirlik ” var olmak”, devam ettirmek”, ”sürdürmek” , ”temin etmek”, ”desteklemek” gibi kavramlar ile kullanılabilir. Daha geniş bir açıdan bakacak olursak bir şeyin kendini muhafaza edebilme, koruyabilme, var oluşunu devam ettirebilme becerisi olarak tanımlanabilir. Herhangi bir şey sürdürülebilir ise bu durumda yeniden kullanılabilir ve yeniden farklı veya aynı biçimde geri dönüşümü mümkün olabilir.

http://www.tr.undp.org/content/turkey/tr/home/sustainable-development-goals.html

Dünya kamuoyu ilk sürdürülebilirlik kavramıyla 1987 yılında ” Ortak Geleceğimiz” başlıklı raporu ile tanışmıştır. Dünya Çevre ve Gelişme Komisyonu’nun raporda sürdürülebilir kavramı ve ”sürdürülebilir kalkınma” kavramları ele alınmış. Sürdürülebilirlik kavramı raporda bugünün gereksinimlerini, gelecek kuşakların da kendi gereksinimlerini karşılayabilme olanağından ödün vermeksizin karşılayan kalkınma biçiminde tanımlanmıştır. Sürdürülebilirlik kavramı kullanıldığı günden beri 3 farklı boyutta kullanılmıştır.

=Ekonomik

=Çevresel

=Sosyal

Üç farklı disiplin önerilerini inceleyelim.

Sosyal Sürdürülebilirlik

Kaynaklara erişim, eğitim, ve gelir dağılımı, sağlık, eğitim, barınma gibi konulara yönelen sosyal sürdürülebilirlik eşitlik, iş ahlakı, toplum refahı, sosyal sorumluluk, insan ve işçi hakları gibi pek çok sosyal sorunları ve paydaş talepleri gibi pek çok konuyu kapsamaktadır ve bunlara çözüm getirmek üzerinde çalışmalar yapmaktadır.

Ekonomik Sürdürülebilirlik

Ekonomik kaynakların ve insan refahı için birçok önemli öğeyi ve hizmetleri (yiyecek, giyecek, barınma, ulaşım, sağlık ve eğitim) içeren kaynakların uzun dönemde kullanılması için gerekli tedbirlerin alınması ve bu kaynakların maliyetlerini en aza düşürmeyi hedefler. Ekonomik bir sistemin sürdürülebilir olması için tarımsal ve endüstriyel üretime zarar verecek çalışmalardan bu kesimlerde oluşacak dengesizliklerden kaçınılması gerekir. Ülkenin üretim sistemi ekonomik çevresiyle uyum içerisinde olmasıyla birlikte mali yapısının yönetilebilir seviyede olması gerekmektedir.

Çevresel Sürdürülebilirlik

Doğal kaynakların düşünülmeden kullanılması, çevre tahribatı gibi durumlar günümüzü meşgul eden sorunlar olmaktadır. Bu durum iklim değişikliği, yağmur ormanları tahribi ya da biyolojik çeşitliliğin azalması buzulların erimesi gibi çok fazla sorunları ortaya çıkarmıştır. Dünyada ki ekosistem bir bütün içerisinde işlemektedir. Bu yüzden herhangi bir sistemin bozulacak olması şimdi ve gelecek de oluşabilecek bir çok problemi ortaya çıkaracaktır. Ortaya çıkan bu durumlara çözüm bulmak için çevresel sürdürülebilirlik kavramı ortaya atılmıştır. Bu kavram doğal kaynakların yeterli ve yerinde kullanılarak gelecek kuşaklara aktarılması ve devamlılığın getirilmesi ve ortada olan bu sorunlar için çözüm önerileri getirmeyi amaçlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s