Sulu Boya Teknikleri

Sulu boya adından da anlaşılacağı üzere su ile karıştırılan bir boyadır ve oldukça şeffaf olan bu boyanın altında kalan işlemlerin neredeyse tümünü göstermektedir. Sulu boyanın diğer bir özelliği renkleri hafif ve saydam olmasıdır. İstediğimiz görüntüyü elde edebilmek için renkleri üst üste sürmemiz veya renklerin su oranlarını ayarlamamız gerekmektedir.

Çizmek istediğimiz her resimde olduğu gibi sulu boya ile resim yapmak istiyorsak eğer bazı teknikleri öğrenmemiz gerekmektedir. Tekniklerden önce sulu boya için gerekli olan malzemelerimiz;

En önemlisi sulu boyadır, tüp içerisinde veya kutu içerisinde ayrı olarak bulabilirsiniz. Elimizde olması gereken diğer malzemelerden biri sulu boya kağıdıdır, normal bir a4 kağıdına göre farklı bir yapısı olan bu kağıt suyun ve boyanın daha iyi dağılmasını sağlayacaktır. Resimlerimiz boyayabilmek için tabi ki de fırçaya ihtiyacımız bulunmaktadır. 30 numara kalınlığa kadar olan bu fırçalar yeni başlayanlar için 1,3,5,9,12 ve 15 numaralar sizin için en uygun fırçalar olacaktır. Sünger, resme başlamadan önce kağıdınızı ıslatmak ve resim yaparken kağıt üzerindeki fazla suyu almak için kullanabilirsiniz yine kağıdınızı ıslatmak için farklı malzemelerde kullanabilirsiniz. Malzemeleri set halinde de bulabilirsiniz ayrı olarak da alabilirsiniz.

Sulu boya tekniklerine geçersek eğer ilk olarak yapmamız gereken kuru kağıda mı yoksa nemli kağıda mı yapacağımız olacaktır. Nemli olan kağıtta boyanız daha rahat hareket eder ve geçişleri daha yumuşak olacaktır.

Resmimizi açık tonlardan başlayıp koyu tonlara doğru yavaş ilerlemelisiniz boyamaya geçmeden önce renginizi başka bir kağıtta denemenizi öneririm.

Kenarların veya yapacağımız resmin bazı kısımlarına kağıt bant yapıştırarak keskin hatlar oluşturabilirsiniz.

Tuzu kullanabilirsiniz. Tuz kristalleri suyu emerek bizlere organik doku elde etmemize yardımcı olacaktır. Boya hala ıslak olduğu zaman tuzu boyaya sürün ve kuruduğunda silebilirsiniz. Ağaç, toprak gibi organik dokuları bu şekilde yapabilirsiniz. Kağıdın kendi dokusu da size hoş dokular ortaya çıkaracaktır.

Damlaları kullanarak farklı görünüşler ve istediğiniz görünüşleri elde edebilirsiniz. Farklı renkteki damlaları bir araya getirerek istediğiniz yere yönlendirmeniz yeterli olacaktır.

Mürekkep kalem kullanarak da daha canlı ve parlak renkler elde edebilirsiniz.

Fırçanızın ucuyla resminize boyayı sıçratabilirsiniz. Rastgele sonuçlar ortaya çıkaracağı gibi yıldızlı bir gece yapmak istiyorsanız işinize yarayacaktır.

Bazı durumlarda sulu boyanızın kurumasını beklemeniz gerekebilir. İstediğiniz bazı renkler için bir katı sürdükten sonra kurumasını bekleyin ve diğer katı sürün bunun için zamanınız yoksa saç kurutma ile yapabilirsiniz.

Sünger kullanarak bazı yerlerinizi düzeltebilir, fırçadan bazı yerleri daha güzel boyayabilir farklı desenler ortaya çıkarabilirsiniz.

Kendinize uygun sulu boya setlerini buradan bulabilirsiniz 🙂

https://www.hobi24.com/sulu-boya-setleri

https://www.trendyol.com/sulu-boya?fiyat=70-225&qt=sulu%20boya%20&st=sulu%20boya%20&pi=2 https://www.ankasanat.com/sulu-boya-setleri

https://www.guvensanat.com/sulu-boya-setleri

“Sulu Boya Teknikleri” için 4 yorum

  1. Bu bilgilerden sonra gerçekten sulu boya yapma hevesi geldi ama be yazık ki bu uğraş bana göre değil 🙂 Lütfen pc ve pc oyunlarıyla ilgili yazıların gelmesini istiyorum.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s