Dünyada Görülmeye Değer Olan Bazı Yerler

BENAGİL MAĞARASI

Portekiz’in güneyinde yer alan Atlas Okyanusuna kıyısı olan bu bölge Benagil Sahilinin 150 m doğusunda yer almaktadır. Mağaranın 3 ayrı girişi vardır ve bu girişler okyanus tarafından olmaktadır aynı zamanda mağarayı görmek isteyenler için tekne turları gerçekleştirilmektedir. Mağaranın bulunduğu Benagil Plajına yoğun talep olmasıyla birlikte doğal kaya oluşumları bizlere pitoresk plaj özelliği sunmaktadır.

WAİTOMO YILDIZ KURDU MAĞARASI

Yeni Zellanda’da bulunan Waitomo Yıldız Kurdu Mağarası ülkenin en iyi doğal cazibe merkezlerinden biri olarak bilinir. Mağaranın içerisinde gezi tekne turları ile gerçekleştirilmektedir. Bölgeye özel olan Arachnacompa Luminosa adındaki ateş böcekleri larva dönemleri boyunca ürettikleri mukus salgısında bulunan enzimler nem ve ortamda oksijen ile kimyasal bir reaksiyona girerek mavi ışık saçmaktadır. Gezi sırasında uçsuz bucaksız uzayda galaksimizi izliyormuş hissine kapılabilirsiniz.

VAADHOO ADASI

Maldivlerin Raa Atölü’ndeki Vaadhoo Adası dünyanın en popüler doğal ışıklandırma plajı olan Yıldızlar Denizine sahip bir adadır. Bölgeyi özel kılan sahilin mavi renge bürünmüş olmasıdır. Bu biyolüminesans olayı olarak bilinir. Bazı canlı organizmaların gerçekleştirdiği kimyasal enerjinin ışık enerjisine dönüştürülmesi olayıdır. Bu etkinin görünür hale gelmesi için gün boyunca ve özellikle geceleri sabit bir sıcaklıkta olması gerekir.

MENDENHALL BUZULU

Alaska’nın başkenti olan Juneau şehir merkezine yaklaşık olarak 20 km mesafededir. Kasabanın Arkasındaki Buzul ve Küçük Gölün Arkasındaki Buzul olarak iki ismi bulunan bu Jeneau buzulu iklim değişikliği okyanusu ısıtırken giderek daha hızlı geri çekiliyor. 1958’den beri 3.2 km gerileme göstermiştir. Buzul yolculuğu da bu erimeden dolayı son derece tehlikeli olabilmektedir.

PLİTVİCE GÖLLERİ

Plitvice Gölleri Hırvatistan Cumhuriyeti’nin en eski ve en büyük milli parkıdır. Göl sistemi biri diğerine akan 16 isimlendirilmiş ve birkaç küçük isimden oluşur. Yukarı göller toplam 12 tane olup geçirimsiz dolomit kayaların üzerine oluşturulmuştur. Aşağı göller 4 tane olup sarp kayalıklarla derin bir kanyona kesilmiş geçirgen kireçtaşı, alt tabakasında oluşmuştur. Göller etkileyici şelale Sastavici’de sona eriyor.

ABRAHAM GÖLÜ

Kanada Alberta’da Rock Dağları yakınında bulunan bir göldür. Alberta eyaletinde en uzun insan yapımı göldür. Güzel turkuaz rengi suda bulunan buzul kaya parçacıklarının bir sonucudur. Kışın göl içerisinde yığın benzeri bir oluşumda donan metan kabarcıklarıyla tanınır.

ANTİLOP KANYONU

Antilop Kanyonu ABD’nin Arizona eyaletinin Page şehrinde bulunmaktadır. Bir zamanlar pronghorn antilop sürülerine ev sahipliği yapan kanyon yüzlerce yıl kumtaşı içinden akan suyla ve hava hareketleri ile şimdiki kıvrımlı yapısını kazanmıştır. Aşağı ve Yukarı Antilop olarak ikiye ayrılan yer de Yukarı Antilop en meşhur bölümüdür. Aşağı Antilop daha uzun olsa da fiziksel zorluklar sebebiyle daha az ziyaretçisi bulunmaktadır.

CENOTES – YUCATAN YARIMADASI

Meksika’nın güneydoğusunda yer alan ve Karayip Denizi’yle Meksika Körfezi’ni birbirinden ayıran Yucatan Yarımadası’nda bulunan Cenotes suyla doldurulmuş yeraltındaki karst mağaralardır. Yeraltı mağarasının çatısı çöktüğü zaman oluşan kireçtaşı derin su dolu bir dubadır. Bu daha sonra yağmur ve yeraltı nehirlerinden akkan suyla doğal bir havuz oluşturur. Antik Maya tarafından kurbanlık adaklar için de kullanıldığı bilinmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s